Blog

25 marca 2019

Typy cery – jak radzić sobie z każdym z nich?

Skóra każdej z nas jest inna. I choć wszystkie mamy swoje indywidualne potrzeby oraz zmagamy się z różnymi problemami, nasz cel jest ten sam: gładka, zdrowa, nieskazitelna cera. Aby uzyskać pożądane efekty w pielęgnacji, musimy dostosować ją przede wszystkim właśnie do typu skóry.
Jakie główne typy cery wyróżniamy, jak je rozpoznać, jak sobie z nimi radzić? Czytajcie dalej!

 

Zacznijmy od skóry tłustej oraz trądzikowej – to popularne typy wśród osób młodych. Wiesz, że jesteś posiadaczką cery tłustej, jeśli widzisz, że twoja skóra świeci się w ciągu dnia, zmagasz się z powiększonymi porami, zaskórnikami i wypryskami. To właśnie z tym typem cery zwykle powiązany jest problem trądziku (choć nie zawsze). Jest to typ charakterystyczny dla okresu dojrzewania – później, z upływem czasu skóra produkuje mniej sebum, a hormony przestają buzować. Jako młode dziewczyny, zapewne większość z was szuka przede wszystkim rozwiązania na przetłuszczenia, zaskórniki i wypryski. Selfie Project swoje produkty dedykuje właśnie problematycznej skórze młodzieńczej, podatnej na trądzik oraz wszelkie niedoskonałości. Niezwykle istotne w tej kwestii jest odpowiednie oczyszczanie – dokładny demakijaż, stosowanie żelu do mycia, a także regularne uzupełnianie jego działania peelingiem. Nie wolno jednak przesadzić. Unikajcie preparatów z alkoholem, parabenami, a także innymi inwazyjnymi składnikami. Oczyszczanie powinno być delikatne, lecz skuteczne – oparte na naturalnych botanicznych substancjach o działaniu antybakteryjnym. Magicznym składnikiem, jeśli chodzi o cerę tłustą, jest węgiel, który niczym magnes wyciąga niedoskonałości ze skóry. Świetnie sprawdzają się także glinki, które przy regularnym stosowaniu widocznie wygładzają skórę. Cały artykuł na temat rutyny do skóry tłustej/trądzikowej znajduje się już na naszym blogu.

 

Skóra sucha oraz wrażliwa to, upraszczając, przeciwieństwo cery tłustej czy trądzikowej. Posiadaczki tego typu cery nie będą narzekać na nadprodukcję sebum, a raczej na szorstkości, suche skórki oraz zmęczony wygląd. Skórę suchą należy przede wszystkim wesprzeć odpowiednim nawilżeniem – na noc intensywnie nawadniającym kremem o bogatej konsystencji, w ciągu dnia nieco lżejszym. Sporadycznie może potrzebny być jej także peeling, który usunie martwy, przesuszony naskórek, aby stymulować odnowę cery. Złuszczanie, jak i oczyszczanie cery suchej powinno być delikatne, aby nie naruszało jej naturalnej bariery ochronnej i nie prowadziło do jeszcze silniejszego wysuszenia.

 

Podobne są potrzeby cery wrażliwej, jednak ma ona swoją specyfikę. Wrażliwa skóra jest bardzo podatna na zaczerwienienia i podrażnienia. Należy zwracać przy niej szczególną uwagę na skład stosowanych produktów – potrzebuje delikatnej kuracji, nakierowanej na odżywienie, nawilżenie oraz złagodzenie. Skóra sucha lub wrażliwa skorzysta na regularnym stosowaniu masek na tkaninie, które działają niczym kompres łagodzący, zapewniający jej dogłębne nawilżenie oraz ukojenie. Jeśli zmagacie się z trądzikiem, a do tego wasza skóra stała się nadreaktywna, nadwrażliwa i zaczerwieniona, wypróbujcie również Milky Way, czyli kuracji łagodzącej na bazie mleka, która ukoi cerę, jednocześnie działając antybakteryjnie.

 

Najczęściej spotykanym typem skóry jest skóra mieszana. To typ “2w1” – w okolicach czoła, nosa i brody (czyli w strefie T) cera się przetłuszcza, pojawiają się na niej niedoskonałości, natomiast w pozostałych rejonach twarzy skóra jest normalna lub podatna na przesuszenia. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę jej zróżnicowane potrzeby. Sfery tłuste należy częściej złuszczać, poddawać zabiegom oczyszczającym (np. maskom węglowym), a miejsca suche pielęgnować łagodnie, przede wszystkim odżywiając je i nawilżając.

 

Szczególnym typem cery jest cera naczynkowa. Cechuje się ona niezwykłą delikatnością – jest cienka jak papier, wyraźnie prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Jeśli masz tendencje do rumienienia się, twoja skóra jest często zaczerwieniona oraz staje się nadwrażliwa, być może jesteś posiadaczką skóry naczynkowej. Traktuj ją z wyjątkową troską. Wystrzegaj się przed inwazyjnymi preparatami oczyszczającymi, wykonuj tylko łagodne peelingi enzymatyczne, a w pielęgnacji postaw na produkty łagodzące i nawilżające. To one przyniosą twojej skórze ukojenie oraz przywrócą harmonię.

 


Bez względu na to, jaki jest twój typ cery – nie przejmuj się. Wszystkie jesteśmy inne, lecz z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która zmaga się z problemami skórnymi. Jeśli dobrze poznasz swoją cerę i nauczysz się z nią odpowiednio obchodzić, ona odwdzięczy ci się zdrowym, promiennym wyglądem!