Porady

29 września 2021

Zaczynacie studia? 5 rzeczy, które musicie wiedzieć.

To ten czas… Październik dla młodszych z was jest już kolejnym miesiącem roku szkolnego, ale dla tych starszych – dopiero jego początkiem. Dlaczego? Studia! Start życia studenckiego może być pełen stresu. Nowi ludzie, nowe miasto, nowy tryb nauki, niezależność… Wszystko jest nieznane.

My już mamy to za sobą, więc możemy podzielić się praktycznymi radami! Napiszemy więc to, co sami chcielibyśmy wiedzieć, rozpoczynając studia. Co jest najważniejsze?

  1. Każdy zajmuje się sobą. Pierwszą rzeczą, którą odczujecie po zakończeniu typowo szkolnej nauki jest to, że na uczelni nikt was nie pilnuje. Wykładowcom nie zależy na tym, żebyście zdali – studiujecie dla siebie, nie dla nich. Ważne więc, aby orientować się w tym, co się dzieje na waszym kierunku. Sprawdzić wymagania zaliczenia kolejnych lat studiów, pamiętać o formalnościach, śledzić komunikaty wydziałowe. Najbardziej pomocne będą grupki na facebooku, na których dogadacie się z ludźmi z roku.

 

 

  1. Tylko zakuwanie? Bez przesady. Studia to coś więcej niż nauka – to super doświadczenie życiowe. I właściwie najbardziej beztroski czas w życiu. Luźny grafik, samodzielne życie, mnóstwo nowych osób… Warto się tym cieszyć! Nie dajcie się więc zwariować i nie spędzajcie nocy z nosem w książkach, trzeba zachować zdrowy balans. Zwłaszcza na pierwszym roku spróbujcie pochodzić na spotkania integracyjne, zagadujcie ludzi na zajęciach, wychodźcie w studenckie miejsca. Zachowajcie otwartość!

 

 

  1. Bądźcie ciekawe. Studia polegają na… studiowaniu. Zaskakująco, wiele osób o tym zapomina. Jesteśmy na uczelni po to, żeby rozwijać własne zainteresowania – z wyboru. Możemy docenić, że nikt nie każe nam uczyć się zbędnych i nudnych przedmiotów, jak w gimnazjum czy liceum. Nasza rada? Wyciśnijcie ze studiowania, ile się da. Nie ograniczajcie się do nauki testów pod kolokwium – sięgajcie po dodatkową literaturę, doczytujcie na tematy, które was interesują. Jest też mnóstwo kół, pozwalających się rozwijać! Sprawdźcie, jakie macie opcje!

 

 

 

  1. Organizacja jest wszystkim. Żeby nie dać się pokonać egzaminom, trzeba być na bieżąco. Są tacy, co wolą naukę na ostatnią chwilę i zarywanie nocy, ale wierzcie nam – nie warto. Dla własnego spokoju, lepiej się zdyscyplinować. Organizatory i kalendarze to wasi najlepsi przyjaciele w sprawach uczelnianych. Notujcie terminy kolokwiów, noście ze sobą plan zajęć, myślcie strategicznie. Co to znaczy? Dowiedzcie się, na które przedmioty trzeba poświęcić czas, a które są prostsze. Niektóre zajęcia pewnie można odpuścić – jeśli nic nie wnoszą, może lepiej samemu się pouczyć. Znajdźcie rytm i zachowajcie spokój!

 

  1. Skup się w końcu! Skoro już jesteś na zajęciach, skorzystaj z tego. Nie opłaca się tracić czasu, siedząc na telefonie. Choć czasem może się nie wydawać, w trakcie wykładu jesteśmy w stanie dużo przyswoić. Dzięki temu później jest mniej nauki przed egzaminem! Poza tym, profesorowie mają wieloletnie doświadczenie akademickie i mnóstwo ciekawych rzeczy do powiedzenia. Warto ich słuchać – na pewno dowiecie się więcej niż przeglądając social media. Spróbuj się skoncentrować, a najlepiej… wyłącz telefon!

 

 

 

Studia mogą być świetnym doświadczeniem i to my decydujemy o tym, jak wykorzystamy ten czas. Dlatego angażujcie się, miejcie otwartą głowę, pozytywne nastawienie, a wszystko pójdzie gładko. I pamiętajcie – robicie to tylko i wyłącznie dla siebie! Powodzenia!