Porady

16 grudnia 2020

Wiecznie tłuste włosy – czy wiesz jak myć je poprawnie?

Tłuste włosy to jeden z największych koszmarów pielęgnacyjnych. Niewiele rzeczy męczy tak bardzo, jak ciągłe uczucie ciężkości na włosach, pojawiające się już dzień (a czasem nawet kilka godzin!) po myciu. Przyczyny tego problemu mogą być rozmaite – często winowajcą są hormony czy geny, czasem jest to po prostu niewłaściwy produkt albo zła technika  lub częstotliwość mycia włosów.

Zwłaszcza młode osoby zmagają się z przetłuszczaniem włosów, ze względu na nadaktywność gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum. Kiedy pot, łój oraz sebum gromadzą się przy głowie, włosy są obciążone u nasady. Wpływa to na nieestetyczny wygląd, ale też może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Sypkie, lekkie i zadbane włosy powinny być naszą ozdobą – warto zapewnić im jak najlepszą pielęgnację, która przywróci pewność siebie!

Główną przyczyną przetłuszczających się włosów jest jednak nie ich „specyfika”, a technika mycia oraz dobór produktów. Wybierając szampon, musimy mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii.

Najważniejszy jest skład kosmetyku. Do codziennego mycia należy wybierać delikatne szampony, które nie będą odzierały włosów z ich naturalnych olejków, ale jednocześnie skutecznie je oczyszczą. Nieco intensywniejsze szampony (takie z substancjami SLS w składzie) powinny być stosowane sporadycznie, żeby zafundować włosom mocniejszy zabieg resetujący.

Taka zrównoważona pielęgnacja pozwoli jednocześnie zadbać o dogłębne oczyszczenie, ale i utrzyma optymalny poziom nawilżenia. Jeśli poddajemy włosy zabiegom farbowania, będą wymagały one specjalistycznej pielęgnacji: szamponu o właściwościach ochronnych, który zapobiegnie przesuszaniu i łamaniu się włosów, a także pozwoli na dłużej utrzymać kolor.

Ważne, żeby szampon oprócz substancji oczyszczających zawierał olejki i łagodne składniki odżywcze. Szampony z linii Be Strong od Selfie Project bazują na wodzie aloesowej, dzięki czemu każdy produkt nie tylko działa myjąco, ale do tego dogłębnie nawilża i wygładza włosy, chroniąc je przed zniszczeniem.

W temacie pielęgnacji włosów często pojawia się pytanie: jak często należy je myć?

Co jeżeli włosy bardzo szybko się przetłuszczają? Nadmierne przetłuszczanie jest często sygnałem złej pielęgnacji. Należy jak najszybciej odnaleźć źródło problemu i zweryfikować, czy stosujemy odpowiednie produkty. Być może są źle dobrane do typu włosów, zawierają zbyt wiele olejków, które w nadmiarze są obciążające, albo zbyt wiele silikonów.

Włosy przy codziennym myciu mogą zostać odarte z naturalnych olejków, które je chronią, co na dłuższą metę prowadzi do nadprodukcji sebum, a więc jedynie pogarsza problem. Optymalnie powinnyśmy myć włosy co drugi (a nawet trzeci dzień), chyba że zmagamy się z naprawdę intensywnym przetłuszczaniem.

Dobry szampon i częste mycie na nic się nie zda, jeśli nie robimy tego poprawnie. Ważna jest ilość nakładanego produktu. Zależy ona od gęstości i długości włosów oraz częstotliwości mycia. Średnią ilość na jedno mycie można przeliczyć na 10ml, czyli ok. 2 łyżeczki.

Może być ona większa przy bardzo długich włosach, a także jeśli są gęste albo kręcone (przy krótkich, cienkich, prostych włosach używamy nieco mniej). Im rzadziej myjemy włosy, tym więcej produktu należy użyć, żeby mieć pewność że pozbywamy się zebranych w nich zanieczyszczeń.

Wiele osób podczas mycia zbiera włosy, skręcając je na kształt turbanu na głowie – niczym w reklamie szamponu. To częsty błąd! W ten sposób łatwo stworzymy z fryzury gniazdo, czyli spuszone włosy trudne do rozczesania po wyjściu spod prysznica. Przy takiej technice nie docieramy też do skóry głowy, która gromadzi najwięcej kurzu, potu czy łojotoku.

Jak prawidłowo myć włosy? Rozpuszczamy je luzem, a produkt delikatnie wmasowujemy w skórę głowy i u nasady włosów, starając się ich nie plątać. Koncentrujemy się na górnej części włosów, ponieważ im niżej, tym włos jest bardziej suchy. Oczyszczamy dokładnie, ale łagodnymi ruchami. Dla zabezpieczenia końców przed łamaniem i przesuszaniem możemy podczas mycia nałożyć na nie odżywkę (i ponownie użyć ją po spłukaniu szamponu).

Pielęgnując włosy zgodnie z powyższymi wskazówkami, z dnia na dzień zaobserwujemy, jak coraz mniej się przetłuszczają i coraz zdrowiej wyglądają! Pielęgnacja z linią Be Strong od Selfie Project dedykowana jest specjalnie młodym włosom – pozwala zadbać o ich świeżość, miękkość, ale też siłę.

Dzięki wyjątkowym szamponom na bazie wody aloesowej zabieg oczyszczania będzie skuteczny, a do tego przyjemny.