Porady

5 kwietnia 2019

Jak stworzyć własną rutynę pielęgnacyjną?

Często pytacie nas o to, jak powinna wyglądać poprawna rutyna pielęgnacyjna dla nastolatek. Nasza odpowiedź brzmi: to zależy! Mamy dla was kilka rad w tym temacie, dzięki którym będziecie mogły stworzyć od podstaw swój własny, odpowiednio dobrany rytuał.

 

Priorytetem przy wyborze kosmetyków jest znajomość własnej skóry. Musicie dobrze ją poznać, jeśli chcecie, żeby pielęgnacja była skuteczna. Zaobserwujcie, co najbardziej przeszkadza wam w waszej cerze, co was denerwuje, a potem zastanówcie się, jakiego efektu oczekujecie… Nazwanie problemów, z którymi zmaga się wasza skóra, pozwoli wam zweryfikować jej typ. Zajrzyjcie do naszego artykułu, żeby dowiedzieć się, jak radzić sobie z różnymi typami cery. Gdy już poznacie jej potrzeby, wybierajcie produkty specjalnie na nie nastawione – do skóry suchej, tłustej, na przebarwienia czy na trądzik. Jednym z największych błędów jest stosowanie kosmetyków, które nie są dopasowane do specyfiki naszej cery: nie tylko nie przynoszą upragnionych efektów, ale i mogą pogorszyć jej stan.

 

Jeśli stawiacie dopiero pierwsze kroki w pielęgnacji, zacznijcie od nieskomplikowanego rytuału, który z łatwością będziecie wykonywać każdego ranka i wieczora. Jako podstawę proponujemy żel oczyszczający, tonik oraz krem nawilżający lub, jeśli się malujecie, płyn do demakijażu, żel oczyszczający i krem nawilżający. Gdy już znajdziecie 3 produkty dla siebie, możecie stopniowo wzbogacić swoją rutynę, dodając raz lub dwa razy w tygodniu zabieg peelingujący lub maskę. Krok po kroku opanujecie pielęgnację do perfekcji!

 

Pamiętajcie, aby obserwować działanie produktów. Jeśli czujecie, że wasza skóra źle reaguje na któryś z kosmetyków, spróbujcie odstawić na jakiś czas po jednym z produktów. W ten sposób sprawdzicie, który kosmetyk powoduje niepożądaną reakcję. Gdy znajdziecie winowajcę – natychmiast z niego zrezygnujcie! Wasza skóra daje wam sygnał, że nie powinnyście go stosować. Produkty najlepiej wymieniać pojedynczo, ponieważ wymieniając kilka naraz trudno będzie dojść do tego, który odpowiada za problemy skórne.

 

Przy tworzeniu idealnej rutyny pielęgnacyjnej musicie być elastyczne. Kosmetyki, które sprawdzają się przez pewien czas, mogą okazać się niewypałem po kilku miesiącach. Potrzeby waszej cery zmieniają się z wiekiem, zmianą klimatu czy porą roku. Bierzcie pod uwagę te czynniki. Jeśli zimą wasza skóra jest przesuszona, wypróbujcie intensywnie odżywczego kremu, ale jeśli wyjeżdżacie na wakacje w ciepłe kraje lepiej sprawdzi się lekka, nieobciążająca wersja. Gdy macie problem z przetłuszczoną skórą i wypryskami postawcie na pielęgnację na bazie węgla oraz częste złuszczanie, jednak gdy cera wróci do normy wystarczy delikatna, regularna pielęgnacja. Przy stosowaniu produktów bądźcie świadome tego, dlaczego wybieracie akurat takie, a nie inne. Musicie wiedzieć, czego oczekujecie od waszego rytuału.

 

Na koniec dodamy jeszcze, że warto czytać! Im więcej dowiadujecie się na temat kroków pielęgnacyjnych, składników, różnych firm oraz kosmetyków, tym łatwiej będzie wam wybierać produkty dobrane do własnych potrzeb. Warto wiedzieć, jak odróżnić dobry, bezpieczny skład od tego potencjalnie szkodliwego dla cery. Sprawdzanie informacji na temat kosmetyków przed ich zakupem może oszczędzić wam na przyszłość wielu rozczarowań!