Porady

7 stycznia 2021

Sposoby na rozdwojone końcówki

Problem suchych, rozdwajających się końcówek jest uniwersalny – zmaga się z nim praktycznie każda z nas. Nie udało się jeszcze opracować rozwiązania, które pozwoliłoby zupełnie go opanować, jednak my mamy dla was kilka przydatnych wskazówek. Stosując się do nich, włosy będą stopniowo odzyskiwać zdrową kondycję, coraz mniej się łamać i rozdwajać. Najważniejsze, by reagować na bieżąco i zapobiegać!

1.      Regularne ścinanie. To jedyny niezawodny sposób na pozbycie się końcówek, które już się rozdwoiły. Aby nie pozwolić na postępowanie problemu, musimy jak najszybciej obciąć uszkodzoną część włosów. Konieczne są regularne wizyty u fryzjera – profesjonalista powie nam, ile centymetrów trzeba będzie podciąć, jeśli chcemy zachować włosy w dobrym stanie. Kiedy końce już się rozdwoiły, jest duża szansa, że po prostu nie będziemy w stanie ich uratować.

 

 

 

 

 

 

2.      Codzienne odżywianie. Dla tych z nas, które zmagają się z przesuszeniem i łamliwością, odżywka powinna stać się najlepszą przyjaciółką pielęgnacji. Dobry szampon i skrupulatne mycie to podstawa higieny, jednak zawsze powinny iść w parze z odżywianiem. Stosując treściwe odżywki (a od czasu do czasu, także maski), bogate w odbudowujące, nawilżające składniki, jest niczym karmienie włosów. Potrzebują tych substancji, aby były elastyczne i mocne – bardziej odporne na zniszczenia.

 

 

 

3.      Ochrona końcówek. Najważniejsze jest działanie prewencyjne. Kluczem jest, by nie dopuścić do rozdwojenia włosów lub przynajmniej je zminimalizować. Możemy robić to poprzez zabezpieczenie ich odżywką podczas mycia włosów (tzw. OMO), ale i dzięki olejkom, tworzącym na włosach ochronną warstwę. BioRekonstruktor Końcówek z Selfie Project pozwala zrewitalizować i wzmocnić końcówki, dbając o to, aby się nie rozdwajały. Jeśli chcemy działać prewencyjnie, musimy także uważać na uszkodzenia mechaniczne – ścieranie włosów o ubrania, wyrywanie podczas czesania czy niewygodne gumki to częste źródła problemu.

 

 

4.      Zabezpieczenie przy stylizacji. Termoochrona jest niezwykle ważna. Suszenie, prostowanie, falowanie, karbowanie – to zabiegi, które bardzo naruszają włosy. Ich nadmierne wykonywanie sprawia, że są one osłabione na całej długości, szczególnie na podatnych na przesuszenia i łamliwość końcówkach. Prostym sposobem na prewencję jest stosowanie specjalnych produktów ochronnych, nakierunkowanych właśnie na działanie zapobiegające zniszczeniom. Mogą być to olejki, nawilżające mgiełki czy specjalne balsamy. Przykładem składników, które działają niczym bariera ochronna podczas stylizacji, są oleje (winogronowy, migdałowy, arganowy czy masło shea), ale i keratyna, pantenol czy aloes. Do tego zadania idealnie sprawdzi się Nawilżająca Mgiełka do Włosów od Selfie Project, która dzięki zawartości wody aloesowej i pantenolu wzmacnia włosy oraz zapewnia im odpowiedni poziom nawodnienia.

 

 

5.      Bądź delikatna. Wiele uszkodzeń włosów ma podłoże mechaniczne – przez ich ciągnięcie, szarpanie czy tarcie: łamią się. Zwłaszcza podczas mycia włosów, kiedy są mokre i podatne na zniszczenia, powinnyśmy być łagodne. Zamiast je szorować, należy wmasować produkt we włosy i skórę głowy. Szamponu nie stosujemy na końce, a na górną część włosów. Dolną część traktujemy natomiast odżywką. Po umyciu powinnyśmy odczekać aż nieco wyschną, żeby uniknąć czesania „na mokro”. Przy czesaniu także kluczowa jest delikatność!