Porady

14 grudnia 2020

Krok po kroku: jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Pielęgnacja włosów wymaga świadomości i wiedzy – im lepiej znamy specyfikę własnych włosów, a przy tym rozumiemy składy produktów, tym widoczniejsze będą efekty stosowanych kosmetyków. Jest to bardziej skomplikowana kwestia niż mogłoby się nam wydawać. A staje się ona jeszcze trudniejsza, jeśli poddajemy włosy inwazyjnym zabiegom, takim jak farbowanie.

Pielęgnacja włosów farbowanych jest problematyczna, ponieważ oprócz standardowych potrzeb naszych włosów (oczyszczenie, nawilżenie, odżywienie), chcemy zadbać o ochronę koloru.

Najtrudniej pielęgnować farbowane blondy – włosy rozjaśniane są ogromnie podatne na przesuszenia, łatwiej się łamią, stają się osłabione… Możemy zauważyć to na pierwszy rzut oka, kiedy zaczynamy wykonywać zabiegi koloryzacji. Z naturalnych, gładkich włosów, często zaczynają zmieniać się w „siano”. Puszą się, plączą, a rozczesywanie staje się coraz bardziej męczące. Przy włosach blond martwimy się jednak nie tylko o kondycje włosów, ale też ich tonację – zmorą jest żółknięcie rozjaśnianych włosów. Niezbędnikiem staje się fioletowa pielęgnacja.

Linia Be Strong od Selfie Project oferuje Fioletowy Szampon oraz Fioletową Odżywkę – dwa produkty, które pozwolą zachować chłodny, platynowy odcień. Zostały one stworzone specjalnie dla blondów, aby neutralizować efekt pożółknięcia, który często pojawia się już kilka dni po koloryzacji włosów. Stosowanie fioletowej pielęgnacji raz lub dwa razy w tygodniu pozwala kontrolować tonację naszego blondu, zachowując dzięki temu estetyczny kolor.

 

Zabiegi farbowania sprawiają, że potrzeby włosów zmieniają się. Zwiększa się ich skłonność do przesuszeń. W efekcie stają się często szorstkie, matowe i rozdwojone na końcach.

Nie można poddawać ich więc inwazyjnym zabiegom oczyszczania. Lepiej unikać stosowania szamponów z silnymi detergentami, które odzierają włosy z nawilżenia (a także farby). Dobrą alternatywą są łagodne szampony bogate w witaminy i delikatne substancje myjące (np. Nawilżający Szampon z linii Be Strong). Pozwolą one oczyścić skórę głowy i włosy bez naruszania ich naturalnej bariery ochronnej. W ochronie koloru pomoże nie tylko łagodniejszy szampon, ale też rzadsze mycie: im częściej myjemy włosy, tym krócej farba się na nich utrzyma.

Jak zadbać o odżywione, zdrowe włosy nawet po farbowaniu?

Zainteresować się metodą OMO mycia włosów! OMO to Odżywianie, Mycie, Odżywianie.

Zgodnie z tym sposobem, podczas mycia włosów na ich dolną część nakładamy odżywkę, aby chronić końce przed przesuszeniem. Po zastosowaniu szamponu zmywamy go razem z nałożoną odżywką, a następnie ponownie stosujemy odżywkę (tak jak stosujemy ją zazwyczaj). Zabieg ten jest zalecany niezależnie od typu włosów, ale może być szczególnie zbawienny właśnie dla włosów farbowanych. Działa nawilżająco, a do tego chroni kolor.

Odżywka to niezwykle ważny produkt, który powinnyśmy stosować za każdym razem, gdy myjemy włosy. Jeśli tego nie zrobimy, staną się one matowe i szorstkie.

Odżywka jest niczym pokarm dla włosów, dbający o ich zdrowie. Warto jednak od czasu do czasu zapewnić im coś więcej – dawkę witamin, która przyniesie piękny, gładki i sypki wygląd. Maska odpowiednio dobrana do potrzeb naszych włosów stosowana raz w tygodniu zadba o ich dogłębną regenerację.

W linii Be Strong odnajdziecie Intensywnie Regenerującą Maskę do Włosów, która dzięki zawartości wody aloesowej i olejku kokosowego, przeciwdziała łamliwości, naprawia końcówki oraz wzmacnia włosy. Stają się bardziej miękkie i pełne blasku!

Oprócz odżywek oraz masek, ważna jest codzienna ochrona – włosów oraz koloru.

Warto w rutynie pielęgnacyjnej uwzględnić sera nawilżające i mgiełki, które działają prewencyjnie.

Zapobiegają utracie wody przez włosy, tworzą na nich film ochronny, aby niwelować negatywne działanie czynników zewnętrznych (np. zanieczyszczonego powietrza, surowych temperatur czy promieni UV). Jest to szczególnie istotne, jeśli poddajemy włosy stylizacji na gorąco. Zawsze przed użyciem lokówki czy prostownicy powinnyśmy nałożyć produkt ochronny.

 

Jeśli nie jesteśmy jeszcze wprawione w pielęgnacji włosów, przy doborze produktów najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Kupując szampon, odżywkę czy maskę, bezpieczną opcją będzie taki kosmetyk, który dedykowany jest włosom farbowanym. Produkty stworzone specjalnie do tego typu włosów zawierają zwykle specjalne składniki o właściwościach chroniących kolor oraz wzmacniających włosy.