Porady

29 kwietnia 2018

Acnemapping – skąd bierze się twój trądzik?

Wiele, jeśli nie większość, młodych osób zmaga się w pewnym okresie z problemem trądziku. I choć obecnie możemy obserwować zjawisko acne positivity, czyli większej tendencji w mediach (także społecznościowych) do pokazywania naturalnej, niezretuszowanej skóry, nawet tej problematycznej, to wciąż wiemy, że trądzik nie jest niczym przyjemnym i chcemy się go pozbyć jak najprędzej. Istotną kwestią dla wyleczenia trądziku jest odnalezienie jego przyczyny. Może w tym pomóc metoda acnemapping, które pozwala, na podstawie tego, gdzie na naszej twarzy pojawiają się wypryski, ocenić, co jest powodem ich powstawania.

Czoło – trądzik na czole często może być spowodowany naszym działaniem i trybem życia. Mogą to być przede wszystkim złe nawyki żywieniowe (spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych, cukru, soli i przetworzonej żywności) lub niewystarczające ilości snu, a także stres. Podłoże problemu może być jednak zdrowotne, spowodowane problemami z trawieniem wątrobą.

Poliki – to na nich widać skutki życia w mieście, zanieczyszczeń środowiskowych, smogu i dymu papierosowego. Niestety często nie możemy za wiele na to poradzić, jednak na polikach ujawniają się także wypryski spowodowane kontaktem z brudem, którego źródłem są najczęściej niewyprane poszewki na poduszki i telefony komórkowe. Jeśli chodzi o  przyczyny wewnętrzne; układ oddechowy, płuca.

Broda – kiedy na naszej brodzie pojawiają się wypryski, zazwyczaj spowodowane są one zaburzeniami hormonalnymi (często w okolicach miesiączki). Mogą wynikać także z braku odpowiedniego nawodnienia albo spożywania tłustego jedzenia w nadmiernych ilościach. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zbada funkcjonowanie układu hormonalnego i zweryfikuje, czy za trądzikiem nie kryją się problemy zdrowotne.

Nos – tutaj także ogromne znaczenie ma sposób odżywiania się (w szczególności nadmiar soli). Na nosie ukazują się ponadto efekty problemów z krążeniem krwi i ciśnieniem.

Poznanie przyczyn problemów z cerą pozwala nam na lepszą i bardziej efektywną pielęgnację skóry, ale i odpowiednią opiekę nad nią. Zdrowa dieta, regularny sen, skrupulatna higiena – to czynniki, które zawsze będą sprzyjać twojej skórze. Są to jednak tylko wskazówki, jednak przy uporczywym trądziku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Jeśli jednak potrzebujecie doraźnej kuracji, Selfie Project z myślą o potrzebach młodych kobiet stworzyło linię Terapia Uderzeniowa, która likwiduje wypryski już w ciągu 7 dni!