Blog

9 września 2020

Peelingi – 5 najczęściej popełnianych błędów

Peelingi to jedne z najpopularniejszych, zwłaszcza wśród młodych dziewczyn, produktów do pielęgnacji. Czemu są tak lubiane? Bo przynoszą natychmiastowe efekty. Zabieg złuszczania to najszybszy sposób, żeby odświeżyć i wygładzić skórę. W Selfie Project także kochamy peelingi! Niestety, ich nieumiejętne lub nieświadome stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakich błędów należy unikać?

1.      Codzienne stosowanie. 

Usunięcie martwego naskórka, dogłębne oczyszczenie, widoczne efekty… Brzmi kusząco, jednak co za dużo – to niezdrowo. Skórę należy złuszczać maksymalnie dwa razy w tygodniu. Nadmierne stosowanie peelingów może doprowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej, sprawiając że skóra stanie się bardziej podatna na podrażnienia, stany zapalne i wypryski. Paradoksalnie, nadmierna eksfoliacja nie zapewni absolutnego oczyszczenia, a raczej przesuszenie, zaczerwienienie i zaburzenie równowagi.

2.      Złuszczenie zamiast oczyszczenia.

Peeling, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie stanowi preparatu myjącego twarz. Przed jego zastosowaniem musimy wykonać demakijaż i oczyścić skórę żelem, pianką bądź płynem. Dopiero wtedy cera będzie gotowa na dogłębny zabieg. Eksfoliacja nie ma na celu usunięcia resztek makijażu – służy pozbyciu się martwego naskórka i przyspieszenia procesów regeneracji.

3.      Szorowanie.

Ważne jest nie tylko czego używamy i kiedy, ale również to,  w jaki sposób złuszczamy. Stosując peelingi z drobinkami nie możemy traktować naszej twarzy jak pola bitwy. Należy pamiętać, że skóra twarzy jest wrażliwa. Szorowanie podczas wykonywania zabiegu może skończyć się mikrouszkodzeniami, a nawet bliznami. Preparat wmasowujemy delikatnie kolistymi ruchami. Przy cerze wrażliwej zalecane są peelingi enzymatyczne, które łagodnie złuszczą skórę bez konieczności pocierania.

4.      Poranne peelingi. 

Peelingi to jedne z tych produktów, które mogą uczynić naszą cerę nadwrażliwą. Po zakończeniu zabiegu martwy naskórek zostaje usunięty, pozostawiając świeżą, delikatną skórę odsłoniętą. Nie powinno się więc stosować peelingów rano, aby nie wystawiać podatnej twarzy na słońce i inne potencjalnie szkodliwe czynniki zewnętrzne. Skórę najlepiej złuszczać na noc, aby dać jej czas na regenerację.

 

5.      Brak ochrony. 

Cera  po peelingu jest niezwykle wrażliwa – na podrażnienia, przesuszenia i działanie promieni UV. Kluczowe jest więc to, aby zapewnić jej odpowiednią troskę. Zaczynamy od tonizacji, która przywróci odpowiedni poziom pH skóry, a następnie nakładamy intensywnie nawilżający krem. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego. Nie możemy również zapomnieć o stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym, żeby uniknąć poparzeń!