Blog

28 kwietnia 2018

Inspiracje modowe – jak znaleźć swój styl?

Bez względu na to, jak wielki jest nasz zapał do mody, każda z nas czasem potrzebuje inspiracji, aby zaznać czegoś nowego, odmienić swój styl lub stworzyć go od podstaw. Są miejsca, z których czerpię inspiracje, a także takie, które pomagają mi zweryfikować, co obecnie jest modne – i w jaki sposób mogę odkryć to na swój sposób. Jakie to miejsca?

Tak zwany „wielki świat“ – świat mody, sensu stricto. Wydarzenia modowe, imprezy, na których zbierają się najbardziej wpływowe osoby tego biznesu. To tam, „odgórnie“ kształtuje się trendy. Jest z czego wybierać, a to, co mainstreamowe, również może być ciekawe. Bądźcie selektywne, jednocześnie ucząc się od ekspertów. Portale, takie jak NowFashion, czy Vogue, pozwolą oglądać stylizacje z najnowszych pokazów! Zwracajcie uwagę głównie na tygodnie mody „ready to wear” – to one prezentują modę użytkową.

Media społecznościowe – nie da się przecenić ich roli w trendach. Instagram, blogi modowe, pinterest, to miejsca, w których najszybciej zobaczycie, co dobrze „przyjęło się“ poza pokazami i galami modowymi, na „ulicy“. Influencerki są zarówno filtrem, jak i pośrednikiem między luksusowymi stylizacjami, a tymi bardziej przystępnymi. Do moich ulubionych należą Negin Mirsalehi i Native Fox. Warto docenić też polskie influencerki – zwłaszcza Jessicę Mercedes i Joannę Kuchtę, które nie boją się podejmować ryzykownych decyzji w stylizacjach. Najbardziej aktywny pod tym kątem jest oczywiście instagram!

Popkultura – wydaje mi się, że każdy z nas podświadomie czerpie z kultury. Filmy, książki, piosenki, sztuka kształtują nasz wizerunek nawet, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zwłaszcza dzieła nakierowane na modę, takie jak „Seks w wielkim mieście” lub „Plotkara”, w których każdy z bohaterów został starannie wystylizowany, mogą przynieść nowe pomysły. We wszystkim dookoła możemy znaleźć cząstkę siebie i na odwrót! Wykorzystaj to. 

Z nieco bardziej konwencjonalnych i oczywistych miejsc… Po prostu rozglądaj się po sklepach. Kilka przechadzek po centrach handlowych, sieciówkach, a nawet lumpeksach, i od razu wykryjesz, jakie są aktualne nurty w modzie. Nie zamykaj się na nowe opcje, po prostu próbuj! Portal WhoWhatWear jest świetny, jeśli chodzi o przedstawianie najciekawszych egzemplarzy z sieciówek i tworzenie z nich stylizacji. A w sklepach, takich jak Zara, Bershka lub Mango znajdziesz ubrania zainspirowane najnowszymi kolekcjami znanych projektantów. Warto tam zajrzeć.