Blog

21 grudnia 2017

4 pory roku – 4 typy urody: jak dobierać makijaż?

Jakiś czas temu trafiłam na serię artykułów, kategoryzujących typ urody na podstawie dobierania do niego odpowiednika w porze roku. Spędziłam dużo czasu na przeglądaniu różnych stron, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie „którą porą roku jestem?” i móc bardziej umiejętnie dobierać kolory, które noszę. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybierać tonację makijażu i odcienie noszonych ubrań intuicyjnie (lub według preferencji), ale analiza kolorystyczna może nas nakierować i pomóc dopasować do nas kolory, w których będzie nam najlepiej.

  • Wiosna: jest to ciepły typ urody – charakteryzuje się porcelanową cerą, która często się rumieni. Jej włosy są jasne; w kolorze piaskowego lub miodowego blondu, ewentualnie bardzo jasnego, ciepłego brązu, wydają się beżowo-złociste. Kolor oczu również jest delikatny, od błękitu, poprzez zieleń aż po piwny. Do Pani Wiosny najlepiej będzie pasował stonowany, dziewczęcy makijaż, w brzoskwiniowych odcieniach; usta mogą być zarówno neutralne, jak i czerwone, jednak sugeruje się unikanie mocnego makijażu.
  • Lato: wbrew pierwszemu skojarzeniu, lato to typ chłodny, często mylony z wiosną, gdyż dziewczyna prezentująca taką urodę także ma jasną karnację; nie będzie ona złocisto-porcelanowa, tylko mleczna, różowo-beżowa. Opalenizna z reguły jest chłodna i oliwkowa raczej niż czerwona. Lato wydaje się zgaszone, zarówno, jeśli chodzi o kolor oczu, jak i włosów; oczy są w tonach szaro-niebiesko-zielonych lub jasnobrązowych, natomiast włosy popielatobrązowe, często mysie. Jest to uroda bardzo popularna w Polsce. Sugeruje się makijaż lekki, nieobciążający delikatnej skóry, w neutralnych, zimnych kolorach.
  • Jesień: to drugi ciepły typ urody. Jej cera może mieć kolor kości słoniowej albo brzoskwini, jest bardziej wyrazista niż ta wiosny, często ma piegi i raczej się nie opala. Włosy zazwyczaj są złociste – mogą być ciemne lub blond, ale w świetle zyskują rudy blask. Kolor oczu to najczęściej piwny, rzadziej zielony. Oprawa jej oczu jest delikatna, podobna do koloru włosów. Urok jesieni wydobędą bardzo ciepłe odcienie, rdzawo-pomarańczowy makijaż, fiolety i intensywna pomadka.

  • Zima: jak można się domyślić, jest zimna przypomina królewną śnieżkę albo typ hiszpanki. Jej skóra może więc być zarówno jasna, prawie transparentna, jak i oliwkowa – zawsze będzie jednak chłodna. To, co najbardziej dla zimy charakterystyczne, to wyrazista oprawa oczu i duży kontrast między kolorem włosów i karnacją. Uroda zimy najbardziej skorzysta na intensywnych czerwieniach, zieleniach, fioletach i innych ciemnych kolorach.

Jeśli macie problem z określeniem swojego typu urody, nie przejmujcie się – są też typy mieszane i nie zawsze da się dopasować nas do jednej kategorii. Noście przede wszystkim to, w czym czujecie się najlepiej!